Dlaczego e-booki są tańsze od książek papierowych?

Wiele osób kupuje e-booki nie dlatego, że wolą czytać książki w formie elektronicznej, ale dlatego, że są one dla nich znacznie tańsze, niż inwestowanie w książki papierowe, a do tego nie muszą się martwić szukaniem dla nich fizycznego miejsca na półce. Faktycznie książki papierowe są droższe od książek w formacie cyfrowym, a wiąże się z tym, jak nietrudno się domyślić, koszt ich wytworzenia i sprzedaży.

Z wyprodukowaniem książek wiąże się spory koszt, głównie związany z ich drukowaniem. E-booki również trzeba przygotować do wydania, tak jak w przypadku książek papierowych, tylko że w ich przypadku nie chodzi o wydrukowanie, a wydanie w przystępnej formie. Nie wystarczy bowiem napisać tekstu w edytorze i zapisanie go w postaci PDF, aby stworzyć gotową dla czytelnika książkę. W przypadku książek papierowych są one podobnie składane do druku tak, aby tekst w książkach był równy, nie nachodził na obrazki i żeby marginesy przestrzegały przyjętych w branży standardów.

Wiemy już, że w przypadku przygotowania książek do zrobienia ponosimy podobne koszty, ale różnice zaczynają się na etapie produkcji gotowego przedmiotu. W przypadku e-booka nie płacimy za papier, czas i pracę drukarnii, ale na tym się nie kończy. W końcu musimy je potem trzymać, to nie drukarnia zajmuje się ich dystrybucją zaraz po ich wykonaniu. Tutaj pojawia się koszt związany z przestrzenią magazynową. To nie tylko sam lokal, ale także zapewnienie naszym książkom odpowiednich warunków, bo przecież nie mogą stać w wilgotnej piwnicy i personelu obsługującego magazyn.

Może nam się wydawać, że tego typu koszty rozkładają się na całą masę książek. W końcu w drukarni wykonujemy kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy książek naraz, a w magazynie trzymamy wszystkie egzemplarze posiadanych przez nas tytułów. Ale w końcu te koszty musimy jakoś rozłożyć. To wszystko sprawia, że e-booki różnią się chociażby o pięć złotych w cenie od tych samych książek papierowych, a to już spora oszczędność, jeśli czytamy sporo i chcemy kupować wszystkie na własność. Do tego to spora oszczędność miejsca i brak problemów, jeśli będziemy chcieli się ich w przyszłości pozbyć.

1 thought on “Dlaczego e-booki są tańsze od książek papierowych?

  1. Ja pozostanę zwolennikiem książek papierowych pomimo ich wyższej ceny.

Comments are closed.