Urządzenia biurowe – co warto o nich wiedzieć?

Dziś trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biuro bez drukarki czy skanera. Sprzęty te są wykorzystywane codziennie i intensywnie, zwłaszcza w miejscach, gdzie potrzebne są duże ilości papierowych dokumentów. Jakie funkcje powinny mieć poszczególne urządzenia biurowe, aby posłużyły przez długi czas? Przekonajmy się o tym!

Jakie są rodzaje drukarek?

Zadaniem drukarki jest odwzorowanie elektronicznego dokumentu w formie papierowej. Wydaje się proste, prawda? Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Choć drukowanie zawsze przebiega w podobny sposób, efekt końcowy może być różny w zależności od tego, na jaki typ urządzenia postawimy.

Drukarki atramentowe

Drukarka atramentowa korzysta z atramentu, który jest nanoszony na papier przez głowicę drukującą. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie, jednak początkowy koszt to nie wszystko. Trzeba także zwrócić uwagę na ceny wymiennych tuszy, a te mogą się znacznie od siebie różnić w zależności od tego, jaką markę wybierzemy..

Drukarki laserowe

Sprzęty z tej kategorii wykorzystują tonery, które utrwalają druk na papierze za pomocą podgrzanego wałka. Są one zazwyczaj droższe niż drukarki atramentowe, lecz jednocześnie działają bardziej wydajnie i mają niższe koszty eksploatacji.

Drukarki igłowe

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju drukarki korzystają z igiełek, które uderzają w papier, pozostawiając na nim ślady atramentu. Wykorzystuje się je najczęściej drukowania faktur i innych dokumentów, które wymagają wysokiej trwałości. Drukarki igłowe są stosunkowo tanie, ale nie radzą sobie najlepiej z odwzorowaniem grafik, dlatego nadają się wyłącznie do czarno-białych dokumentów.

Drukarki termosublimacyjne

W drukarce termosublimacyjnej barwnik jest nanoszony na papier z użyciem ciepła. To idealny wybór, jeśli chcemy drukować grafiki, zwłaszcza na papierze fotograficznym. Tego typu sprzęty mają stosunkowo wysokie ceny, ale za to oferują bardzo wysoką jakość druku.

Jakie funkcje powinien mieć skaner?

Skaner to urządzenie służące do przetwarzania obrazów i tekstu z dokumentów papierowych na postać cyfrową. Na jakie cechy warto w jego wypadku zwrócić uwagę?

Typ skanera

W sklepach dostępne są różne rodzaje skanerów, które różnią się konstrukcją oraz tym, do jakich materiałów są przeznaczone. Wymienić można tutaj skanery płaskie, ADF (z automatycznym podajnikiem dokumentów) oraz skanery przejściowe.

Najbardziej uniwersalny typ to skaner płaski, który umożliwia skanowanie różnych rozmiarów dokumentów, w tym książek i czasopism. Urządzenia ADF wyróżniają się z kolei wysoką wydajnością, ponieważ pozwalają na skanowanie wielu stron jednocześnie. Urządzenia przejściowe są mniejsze i bardziej mobilne, lecz posiadają mniejszą wydajność niż skanery płaskie i ADF.

Rozdzielczość

Rozdzielczość skanera określa jakość obrazu, którą jest on w stanie zarejestrować. Im wyższy wskaźnik rozdzielczości, tym bardziej szczegółowy obraz. W przypadku standardowego skanowania dokumentów zwykle wystarczająca jest rozdzielczość 300 dpi. Do zdjęć i grafik lepiej wybrać 600 dpi.

Kolor lub czarno-biały

Skanery mogą pracować w kolorze lub w trybie czarno-białym. Dla większości dokumentów tryb czarno-biały jest wystarczający, ale jeśli skanujemy zdjęcia lub dokumenty z barwnymi grafikami, konieczny będzie kolor. Zdecydowana większość urządzeń ma docelowo wbudowany tryb koloru, lecz warto się co do tego upewnić przed zakupem.

Format pliku

Skanery zazwyczaj umożliwiają zapisywanie dokumentów w różnych formatach plików, takich jak PDF, JPG, TIFF czy PNG. Format PDF jest najczęściej używany, ponieważ umożliwia łatwe udostępnianie dokumentów.

Oprogramowanie

Większość skanerów jest dostępna z oprogramowaniem, które umożliwia edycję i przetwarzanie dokumentów. Oprogramowanie to może zawierać narzędzia do przetwarzania tekstu, rozpoznawania znaków OCR, edycji grafik i innych funkcji.

Urządzenie wielofunkcyjne, czyli wszystko w jednym

Urządzenia wielofunkcyjne (MFP, ang. multifunction printer lub MFD, ang. multifunction device) to sprzęt biurowy, który integruje w sobie kilka funkcji, takich jak drukowanie, kopiowanie, skanowanie i faksowanie.

MFP umożliwiają użytkownikom wydajne wykonywanie wielu zadań bez potrzeby korzystania z kilku różnych sprzętów. Mogą być stosowane w biurach, szkołach, sklepach oraz w domach. Zapewniają one oszczędność miejsca, kosztów oraz czasu. Wszystko dzięki temu, że nie trzeba korzystać z kilku różnych urządzeń i przeprowadzać każdej operacji na oddzielnym urządzeniu. Wszystkie funkcje są dostępne w jednym miejscu, co znacznie ułatwia pracę i zwiększa wydajność.

Urządzenia wielofunkcyjne, zwłaszcza te o przeznaczeniu typowo biurowym (ze skanerem, faksem i drukarką), mogą wyróżniać się sporymi gabarytami. Modele do użytku w domu zazwyczaj nie przekraczają rozmiarów standardowej drukarki, dzięki czemu bez problemu umieścimy je nawet na biurku. Warto jednak wiedzieć, że połączenie wszystkich funkcji w jednym skutkuje niższą jakością druku i skanów niż w przypadku osobnych sprzętów.

Sprzęt wielofunkcyjny czy osobna drukarka lub skaner? Zdecyduj sam!

Szeroka oferta urządzeń wielofunkcyjnych, drukarek i skanerów pozwala wybrać idealny sprzęt do biura lub użytku domowego. Określenie swoich potrzeb oraz porównywanie poszczególnych modeli ułatwi nam znalezienie najlepiej dopasowanej propozycji.