Drukujesz? Dowiedz się jak zaoszczędzić i chronić środowisko.

Drukowanie jest nieodłącznym elementem wielu dziedzin życia – zarówno w pracy, jak i w domu. Drukarka to sprzęt równie popularny, co komputer. Jednak częste drukowanie, może prowadzić do zużycia zasobów naturalnych i większej emisji gazów cieplarnianych, co z kolei ma negatywny wpływ na środowisko. Jak zatem drukować w sposób minimalizujący obciążenie środowiska? W poniższym tekście opisujemy najlepsze praktyki drukowania dokumentów, które mają na celu ochronę środowiska.

Drukuj po obu stronach i na ekologicznym papierze

Po pierwsze, dobrą praktyką jest użycie trybu dwustronnego drukowania – funkcji duplex. Takie działanie zmniejsza zużycie papieru nawet do połowy, przyczynia się także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Warto wiedzieć, że wiele drukarek posiada funkcję automatycznego drukowania dwustronnego, jeśli jednak dane urządzenie jej nie posiada, można i warto to zrobić ręcznie.

Kolejną skuteczną praktyką jest wybór papieru z recyklingu lub z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Papier z recyklingu produkowany jest z materiałów wtórnych, co sprawia, że jest on bardziej przyjazny środowisku niż papier produkowany z nowych surowców. Z kolei certyfikat FSC to gwarancja, że dany papier pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Postaw na oszczędność energii i tuszu

Pozostając w temacie ustawień drukarki, warto postawić także na tryb oszczędzania energii. Tryb ten pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez drukarkę, co wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli dana drukarka posiada tę funkcję, warto wykorzystywać się w codziennym drukowaniu.

Warto także zdecydować się na używanie energooszczędnych czcionek. Czcionki takie jak „Times New Roman” i „Century Gothic” zużywają mniej tuszu niż powszechnie używana czcionka „Arial”. A zmieniając czcionkę, można zaoszczędzić nawet prawie połowę atramentu drukarskiego.

Ogranicz niepotrzebne drukowanie

Ważne jest również ograniczenie liczby drukowanych dokumentów. W dzisiejszych czasach, kiedy sposobów przekazywania informacji jest wiele np. e-maile czy wirtualne dyski, drukowanie nierzadko może okazać się po prostu zbędne. Dlatego, przed wydrukowaniem danego dokumentu, warto zastanowić się, czy jest to konieczne, czy może istnieje możliwość przesłania go w inny sposób. Dzięki temu można nie tylko uniknąć drukowania niepotrzebnych dokumentów, ale także zaoszczędzić papier oraz zużycie energii elektrycznej.

Drukarka, z która można zaoszczędzić

Sprzęt zawsze ma znaczenie jeśli chodzi o eksploatację. Trzeba pamiętac, że tania drukarka atramentowa, jak np. często wybierana w nowym roku szkolnym drukarka hp wymaga używania droższych i mniej wydajnych tuszów do drukarki. Niestety jest to praktycznie regułą. Dlatego jeśli mamy tanią drukarkę, warto wybrać tusze do drukarki, ale niech będą to zamienniki. Dobrą alternatywą może być także  tania drukarka laserowa, jeśli drukujemy czarno-białe dokumenty. Taką drukarkę można kupic także za niewielkie pieniądze, oferuje ona mniej funkcji niz drukarka atramentowa w tej cenie, natomiast jeśli chodzi o podstawową funkcję czyli druk – wypada zdecydowanie korzystniej niż drukarka atramentowa. 

Postaw na zamienniki tuszów i tonerów

Inną istotną praktyką jest wybór zamienników tuszów i tonerów do drukarki. Korzystanie z oryginalnych tuszów i tonerów może być bardzo kosztowne, ponadto, zwykle po ich zużyciu puste pojemniki trafiają do kosza, zanieczyszczając tym samym środowisko. Zamienniki są tańsze i produkowane są z ponownym wykorzystaniem tych samych pojemników, co ogranicza produkcję nowych opakowań i zmniejsza ilość odpadów. Najczęściej firmy, które produkują zamienniki oferują specjalny program odzysku tonerów i tuszów do drukarki, w którym można je za darmo odesłać do danej firmy, która następnie ponownie je wykorzystuje.

Podsumowanie

Sposobów na drukowanie dokumentów w sposób przyjazny dla środowiska jest wiele. Ograniczenie liczby drukowanych dokumentów, użycie trybu dwustronnego drukowania, wybór papieru z recyklingu lub certyfikatem FSC, ustawienie drukarki w trybie oszczędzania energii, wybór zamienników tuszy i tonerów oraz utylizacja zużytych tuszy i tonerów w sposób ekologiczny stanowią najlepsze praktyki, które pozwolą na zmniejszenie negatywnego wpływu drukowania na środowisko. Dzięki takim działaniom możemy przyczynić się do ochrony naszej planety i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.